اسپانسر شیپ

مهاجرت خویشاوندی و اسپانسرشیپ همسر و ازدواج در کانادا

در این روش فرد مقیم کانادا (دارای کارت PR یا پاسپورت) یکی از افراد فامیل خود (همسر) را جهت ورود به کانادا و دریافت اقامت دائم کانادا اسپانسر (تحت پوشش خود) می کند.

شما که مقیم کانادا هستید می توانید همسر قانونی یا Common-Law Partner (شریک زندگی : کسی که شما با او ازدواج قانونی نکرده اید ولی بیش از یکسال با هم زیر یک سقف زندگی کرده اید و مانند همسر شما است.) خود را که خارج از کانادا است یا در داخل کانادا با ویزای معتبر (مانند: ویزای توریستی یا ویزای کار) می باشد را اسپانسر نمایید.

شما به عنوان اسپانسرکننده و همسرتان به عنوان اسپانسر شونده می بایست شرایط لازم برای مهاجرت خویشاوندی و اسپانسری را داشته باشید.

 

شما به عنوان اسپانسر کننده باید شرایط زیر را داشته باشید:

1-     در هنگام ارسال مدارک باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم(دارای کارت PR کانادا) باشید.

2-     سن شما بیش از 18 سال و بیشتر باشد.

 

نکته اسپانسرشیپ کانادا:

1-     از ابتدای 12اسفندماه 1390 (March 2, 2012) اگر شما به واسطه همسرتان که مقیم کانادا است وارد کانادا شدید، تا 5 سال دیگراز تاریخ ورودتان به کانادا، نمی توانید کسی را اسپانسر کنید. یعنی اگر از این همسرتان نیز جدا شدید تا 5سال نمی توانید با فرد دیگری در کانادا ازدواج کنید.

2-     به مدت 3 سال از زمان ورود به کانادا، شما متعهد به پرداخت کلیه هزینه های فرد اسپانسر شده را دارید. یعنی فرد مقیم کانادا باید هزینه های غذا، مسکن، بهداشت، تحصیل و … همسر جدید تازه وارد به کانادا را پرداخت کند.

 

اگر شما به شرایط فوق پایبند نباشید، یا همسرتان به تعهداش عمل نکنید، قوانین خاصی شامل حال شما و همسرتان می شود. مثلا اگر همسرتان طی سه سال اول بعد از ورود تقاضای کمک های اجتماعی از دولت کند، پرداخت هزینه ها با شما خواهد بود. یا اگر همسرتان (خدای نکرده) فوت کند، یا همسرتان به علت مریضی در بیمارستان باشد و نتواند هزینه ها را تامین کند شامل قوانین خواهید شد که در این فایل خواهید دید.

آشنایی با عدم رعایت تعهدات طرفین در اسپانسرشیپ همسر

اگر پرونده اسپانسرشیپ شما مورد قبول سفارت قرار گرفت شما می بایست مدارک تعهد نامه (درج شده در بالا) را امضا و به دولت بدهید. دقت کنید که این موارد را با استفاده از خدمات وکیل مجرب کانادا  انجام دهید تا بعدا به مشکلی برنخورید.

 

 برای اسپسانسر شیپ همسر شما که مقیم کانادا هستید، طی یکی از مراحل زیر می توانید همسر خود را اسپانسر نمایید:

الف – همسر جدید شما در کانادا است؛

شرایط زیر را باید داشته باشید:

1-     سن شما بیش از 18 سال باشد.

2-     باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم(دارای کارت PR کانادا) باشید.

3-     فردی که میخواهد همسر جدید شما شود، باید به عنوان همسر قانونی شما باشد.

4-     شما در حال حاضر در کانادا باشید و در تمام طول پروسه تا دریافت اقامت همسر در کانادا بمانید.

5-     هر دو نفر شما فرم های تعهد نامه را تکمیل و امضاء کیند.

6-     شما (فرد مقیم و اسپانسر) فرم تعهد نامه Undertaking را برای تامین هزینه های اولیه همسر جدیدش (به مدت 3 سال) امضاء کند.

7-     اگر همسر جدیدتان فرزند دارد باید نشان دهید که طی 12 ماه گذشته درامد کافی داشته اید. اگر فرزند ندارد، لازم نیست. فرزند ایشان در صورتی مورد قبول است که زیر 19 سال سن باشد.

8-     همسر شما بیش از 16 سال سن داشته باشد.

9-     دارای مدارک و  پاسپورت معتبر باشد.(در مواردی بدون اقامت قانونی نیز میتواند شرایط اسپانسرشونده را داشته باشد.)

10- به صورت قانونی و نه برای بدست آوردن کارت PR همسر شما شده باشد.

11- فاصله سنی زیادی با هم نداشته باشید.

12-  اگر در کانادا ازدواج کرده اید باید مدرک معتبر آن Marriage Certificate را داشته باشید. و اگر خارج از کانادا ازدواج کرده اید، باید نشان دهید که نوع ازدواجتان در کشوری که ازدواج کرده اید قانونی و مورد تایید آن کشور بوده است. و اگر در سفارت یا کنسولگری کشوری ازدواج کرده اید، باید ازدواج شما طبق قوانین کشور آن کنسولگری یا سفارت قانونی باشد.

 

طبق قوانین کانادا ازدواج شما مورد قبول نیست اگر دارای شرایط زیر باشید:

الف- افراد یک خانواده یا فرزند خوانده نمی توانند با هم ازدواج کنند(برادر،خواهر،پدربزرگ،نوه)

ب- شما در یک زمان واحد فقط  1 همسر داشته باشید.

 

اگر می خواهید در کانادا ازدواج کنید، در اینجا اطلاعات کاملی راجع به ثبت ازدواج در کانادا (به صورت مذهبی، قانونی) و محل و آدرس مراکز می توانید پیدا کنید.

 

قوانین متعددی شامل موارد بالا خواهد شد که در فرم IMM 5289 به تفصیل توضیح داده شده است. به هیچ وجه اگر موردی را نمی دانید نسبت به تکمیل آن در فرم اقدام نکنید.

 

الف – همسر جدید شما خارج از کانادا است؛

شرایط زیر را باید داشته باشید:

1-     سن شما بیش از 18 سال باشد.

2-     باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم(دارای کارت PR کانادا) باشید.

3-     در کانادا ساکن باشید. (بجز کسانی که پاسپورت کانادا را دارند)

4-     هر دو نفر شما فرم های تعهد نامه را تکمیل و امضاء کیند.

5-     شما فرم تعهد نامه Undertaking را برای تامین هزینه های اولیه همسر جدیدش (به مدت 3 سال) امضاء کند.

6-     نیاز به اثبات حداقل درآمد در کانادا که حدود 22000 تا 29000 دلار در سال است را ندارید.

 

نکته:

ازدواج با یک فردی سیتی زن کانادا ، باعث سیتی زن شدن نمی شود. ابتدا باید فرد سیتی زن برای همسرش طی پرونده اسپانسرشیپ تقاضای پی آر کند، سپس اگر درکانادا به مدت سه سال حضور داشت ، می تواند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کند.

 

اگر با یک فرد سیتی زن که خارج از کانادا است ازدواج کنید، به تعداد روزهایی که با فرد سیتی زن هستید (داخل یا خارج از کانادا)، برای پی آر شما محاسبه می شود و شما پی آر خود را حفظ می کنید.

زمان بررسی پرونده اسپانسرشیپ همسر کانادا:

در حال حاضر بصورت دقیق نمی توان زمان بررسی پرونده های خویشاوندی و اسپانسر شیپ همسر را گفت، ولی رویه موجود و تجربه سازمان مهاجرتی اورانوس اطلاعات زیر را محتمل می داند:

شما برای بررسی سه مقطع را دارید:

1- بررسی پرونده در ویزا آفیس واقع در کانادا (حدود 28روز زمان می برد تا قبولی اسپانسر اعلام گردد.)

2- بررسی پرونده برای افراد مقیم کبک (حدود 30 روز زمان می برد تا کبک نامه ویزا آفیس کانادا (بند اول) را تایید و به ویزا آفیس بعدی (برای ایران :آنکارا) جواب دهد.

3- بررسی پرونده و مدارک اسپانسر شونده (کمتر از 15ماه زمان می برد.) کلیه مراحل تا صدور برگه ویزا برای افراد مقیم ایران در آنکارا – ترکیه انجام می گیرد.

 

 در حین ازدواج بدانید:

حال که ازدواج کرده اید و با همسر خود شروع به زندگی در کانادا نموده اید، مهمترین موضوع بودجه بندی درآمد و هزینه ها است.

 

 

مقدمه ای بر قانون خانواده در انتاریو

 

sponsorship_rejected_canada

نکته:

همیشه شاهد تلفن و ایمیل های فراوانی به دفترمان بودیم که در مورد ازدواج بعد از قبولی در مصاحبه یا اعلام ازدواج بعد از لندیگ در کانادا، ریجکت شدن پرونده شان به خاطر کسری مدرک، شرایط اسپانسرشیپی کبک یا فدرال، مشکلات عدم قانع شدن آفیسر کانادایی در مورد واقعی بودن ازدواج به علت تعدد ازدواج های تقلبی و هزاران مورد دیگر سوال داشته اند. بیشتر این پرونده ها به دلیل آشنا نبودن با آخرین قوانین کانادا و فقط با جستجو در بلاگ ها و فروم های اینترنتی تکمیل میشود و شانس اقامت را برای همسر شما از بین می برد. و اگر می خواهید که در کمترین زمان همسر خود را به کانادا بیاورید و نمی خواهید به خاطر کمبود مدارک و نداشتن تجربه در یکی از سخت ترین پرونده های مهاجرتی (ویزای خویشاوندی و اسپانسرشیپ) معطل بمانید ونیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید با سازمان مهاجرتی اورانوس – وکیل رسمی مهاجرت به کانادا تماس بگیرید و ضمن عقد قرارداد با خیال آسوده با همسر خود به کانادا بروید.

    به مشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید!