اقامت دایم

کانادا کشور فرصت‌هاست و تعداد زیادی از افراد از سرتاسر جهان به خصوص از ایران، قصد مهاجرت و دریافت اقامت دائم کانادا را دارند. جالب است بدانید که کانادا یکی از راحت‌ترین و ساده‌ترین سیاست‌های مهاجرتی را دارد و در کنار خوبی‌های دیگر این کشور، گزینه مناسبی برای مهاجرت است.

یکی از اهداف اصلی مهاجرین به کانادا دریافت PR کانادا می‌باشد. دلیل آن نیز مزایایی است که برای مهاجر دارد. راه‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی در مورد اقامت دائم کانادا، نحوه دریافت و شرایط آن به دست خواهید آورد. پس اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید این مقاله را با دقت بخوانید.

اقامت دائم در کانادا

شاید بهتر باشد اول در مورد این موضوع صحبت کنیم که اساسا اقامت دائم کانادا به چه معناست. کسی که اقامت دائم کانادا را داشته باشد، شخصی است که می‌تواند به صورت قانونی در کانادا زندگی کند. دولت کانادا به این فرد اقامت دائم این کشور را اهدا می‌کند و با داشتن کارت اقامت دائم(PR) فرد از تمامی حقوقی که یک شهروند کانادا دارد، برخوردار است. البته توجه داشته باشید فردی که اقامت دائم این کشور را دارد، شهروند این کشور محسوب نمی‌شود و بعد از گرفتن اقامت دائم می‌تواند برای شهروندی اقدام کند.

به این نکته توجه داشته باشید که کسی که اجازه تحصیل یا کار در کانادا دارد، از حقوق، شرایط و مزایایی کسی که اقامت دائم کانادا را داراست، برخوردار نیست. پس به صرف داشتن ویزای تحصیل یا کار، مقیم کانادا محسوب نخواهید شد. دولت کانادا برنامه‌های فراوانی برای جذب مهاجرین به این کشور دارد و قصد دارد تا در سال 2021 به 351 هزار نفر از متقاضیان اقامت دائم کانادا را اهدا کند که رقم قابل توجهی است.

با توجه به شرایط و مزایایی که اقامت دائم کانادا برای فرد دارد، توصیه می‌شود که اگر قصد شما مهاجرت به این کشور است، حتما برای آن اقدام کنید. برای درک اهمیت این موضوع، مزایای اقامت دائم کانادا معرفی خواهند شد.

مزایای اقامت دائم کانادا

همان‌طور که گفته شد کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند از حقوق یک شهروند کانادایی برخوردارند، بدون اینکه شهروند این کشور باشند. از مزایای داشتن اقامت دائم این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کسانی که اقامت دائم کانادا یا PR را دارند، از اجازه کار و تحصیل در خاک این کشور برخوردار هستند. با داشتن این اجازه کار افراد می‌توانند در هر نقطه از کانادا که تمایل دارند مشغول به کار شوند.

2. در صورتی که شرایط خاص آن را پیدا کنید، تنها با داشتن اقامت دائم کانادا می‌توانید اقدام به دریافت شهروندی کانادا کنید.

3. شما با دریافت اقامت دائم کانادا از خدمات اجتماعی و حمایتی خانواده برخوردار خواهید بود.

4. شما مورد حمایت قوانین کانادا قرار خواهید گرفت.

5. شما می‌توانید از خدمات درمانی رایگان و سایر خدماتی که شهروندان کانادا از آن ها برخوردارند، بهره‌مند شوید.

6. شما آموزش رایگان برای کودکان و خدمات اجتماعی برای کل خانواده برخوردار خواهید شد.

7. شما می‌توانید بدون محدودیت به کانادا وارد و یا از آن خارج شوید

البته کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند بر خلاف شهروندان کانادا از دو مزیت زیر بهره‌مند نیستند:

• حق دادن رای و کاندید شدن در کانادا را ندارند.
• حق اشتغال در حرفه‌ها و شغل‌های امنیتی و سطوح ملی را نخواهند داشت.

شرایط گرفتن اقامت دائم کانادا

هر کسی مجاز به درخواست اقامت دائم کاناداست اما فقط افرادی واجد شرایط، پذیرفته می‌شوند. راه‌های مختلفی برای دریافت اقامت دائم کانادا وجود دارند که در ادامه متن به صورت کامل هرکدام بررسی می‌شوند.
مهم است بدانید که هر کدام از راه‌های گرفتن اقامت دائم این کشور شرایط مخصوص به خود را دارند. اما به صورت کلی موارد زیر برای مشخص شدن اینکه شرط دریافت اقامت دائم را دارید یا خیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

• سن
• سطح تحصیلات
• میزان تسلط به زبان رسمی
• میزان تسلط به زبان رسمی دوم
• تجربه کاری کانادایی

علاوه بر این در اکثر راه‌های موجود، بر اساس ویژگی‌هایی که دارید امتیازبندی می‌شوید و تنها کسانی که امتیاز خاصی را بتوانند کسب کنند، شرط گرفتن اقامت دائم این کشور را دارا خواهند بود. حداقل امتیاز برای شرایط و راه‌های مختلفی که از طریق آن اقدام می‌کنید متفاوت است.

مدارک لازم برای اقامت دائم کانادا

همان‌طور که اشاره شد از روش‌های مختلفی می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید. هرکدام از این روش‌ها نیز شرایط و مدارک خاص خود را می‌خواهند؛ اما برای به دست آوردن دید کلی، مدارک زیر مورد نیاز خواهند بود که در اکثر روش‌ها مشترک‌اند:

1. IELTS (سیستم آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی) – برای ارائه نتایج آزمون زبان
2. ECA (ارزیابی مدارک تحصیلی)
3. سرمایه و بودجه کافی متناسب با خواسته‌های برنامه مورد نظر
4. مدارک و گواهی‌نامه‌های تحصیلی
5. گواهی و مدارک مربوط به اسپانسر و حامیان مالی
6. اصل و ترجمه‌های رسمی مدارک شناسایی و هویتی
7. مدارک استخدامی و شغلی مانند فیش حقوقی، پیشنهاد شغل و …
8. پاسپورت معتبر

راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا

همان‌طور که قبلا نیز اشاره شده روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق آن‌ها اقدام کنید. در ادامه این روش‌ها به‌صورت کامل‌تر معرفی می‌شوند.

1. تحصیل در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که دانشگاه‌ها و نظام آموزشی پیشرفته و معتبری دارد و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان از سرتاسر جهان و ایران در این کشور مشغول به تحصیل هستند. یک سوال که ممکن است برای افراد پیش آید، این است که آیا از طریق تحصیل می‌توان اقامت دائم کانادا را به دست آورد.

نکته‌ای که باید بدانید این است که به صورت مستقیم و تنها از طریق تحصیل نمی‌توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. اما فارغ‌التحصیل شدن از یک دانشگاه معتبر در کانادا، شرایط شما برای دریافت اقامت دائم کانادا از روش‌های دیگر را بهتر و مسیر دریافت آن را هموارتر می‌کند.

شما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید برای گرفتن اجازه کار اقدام کنید و پس از آن از طریق روش‌هایی مانند اکسپرس اینتری اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا کنید. از آن جا که مدرک تحصیلی بالا دارید و مدت زمان مشخصی در خاک این کشور زندگی و تحصیل کرده‌اید، امتیاز بالاتری دریافت خواهید کرد و شرایط شما برای دریافت اقامت دائم کانادا بهتر خواهد بود. از طرفی دیگر پیدا کردن کار در این کشور برای شما آسان‌تر است.

علاوه بر این طرح‌هایی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادایی در برنامه‌های استانی وجود دارند که می‌توانید از طریق آن ها اقدام کنید. از آن جا که برنامه‌های استان‌های مختلف طرح‌ها و شرایط متفاوتی دارند، بهتر است تا در مورد برنامه‌های استانی اطلاعات جامعی کسب کنید.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

در سیستم مهاجرتی کانادا پدیده‌ای به عنوان تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا وجود ندارد. اما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی که در اختیار متقاضیان قرار گفته است مانند اکسپرس اینتری و یا برنامه‌های مختلف استانی کانادا، برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای ماندن در خاک کانادا پس از فارغ‌التحصیلی 6 ماه فرصت دارید تا برای شاغل شدن و دریافت اجازه کار در کانادا اقدام کنید.

2. اقامت دائم از طریق کار در کانادا

یکی از شیوه‌های مهم دریافت اقامت دائم کانادا از طریق کار و سیستم اکسپرس اینتری است. از سیاست‌های اصلی دولت کانادا این است که افرادی که در زمینه‌های مختلف تخصص و مهارت دارند را در قالب برنامه‌های کارگران ماهر یا کارگران دارای تخصص در این کشور نگه دارد.

شما می‌توانید از طریق اکسپرس اینتری برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. این شیوه به صورت رقابتی است و متقاضیان بر اساس شرایطی که دارند امتیازبندی و رتبه دهی می‌شوند. برای استفاده از این روش نیز ابتدا باید اجازه کار در کانادا را دریافت کنید و در این کشور مشغول به کار شوید.

این پروسه در دو مرحله انجام می‌گیرد. ابتدا متقاضی باید پروفایل خود را به صورت آنلاین در اکسپرس اینتری تکمیل کند و اطلاعات مختلفی مانند، تحصیلات، سن، مهارت زیان، تجربه کاری و مواردی از این دست را ارائه دهد تا بر اساس آن ها امتیازبندی شود.

به خاطر داشته باشید که حداقل امتیازی که فرد می‌تواند در این مرحله بگیرد تا مجاز شود، 67 است. در مرحله دوم بر اساس رتبه‌ای که بگیرید می‌توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. کسانی که از طریق برنامه‌های استانی اقدام کنند، در این قسمت 600 امتیاز دریافت خواهند کرد که این خود تضمینی بر انتخاب آن ها خواهد بود.

از شیوه‌های دیگری که می‌توانید از طریق کار در کانادا، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، این است که از یک کارفرما و کسب و کار پیشنهاد کار بگیرید. برخی از شهرها و استان‌های کانادا در برخی از مشاغل خاص نیروی متخصص و ماهر کم دارند و اگر بتوانید در این مشاغل از یک نفر کارفرما پیشنهاد کار بگیرید، می‌توانید از طریق job offer اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

3. روش سرمایه گذاری برای دریافت PR کانادا

اگر از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارید و می‌توانید در کانادا سرمایه گذاری کنید، این امکان وجود دارد که از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. روش‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند که می‌توان به برنامه‌های استانی کانادا و ویزاهای کارآفرینی در استان‌ها اشاره کرد. شما با سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار و یا خرید آن در استان‌های مختلف کانادا می‌توانید از طریق برنامه نامزدی استانی کانادا، اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که استان‌های مختلف قوانین و برنامه‌های متفاوت و مختلفی در اختیار متقاضیان قرار داده‌اند و هرکدام شرایط ویژه خود را دارند. متقاضیانی که تمایل دریافت هرکدام را دارند باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل و به‌روز کنند. از طرفی دیگر کسانی که از این راه اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند ملزم به ساکن شدن در استان مربوطه هستند.

اما در استان کبک می‌توانید بدون خرید کسب و کار و با سرمایه گذاری و پرداخت یک میلیون و دویست هزار دلار به دولت این استان، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید که این مبلغ بعد از گذشت 5 سال به شما برگشت داده می‌شود.

4. اقامت استارتاپ کانادا

اگر فردی خلاق با ایده‌های نو هستید می‌توانید از طریق ویزای استارتاپ کانادا، اقامت این کشور را دریافت کنید. برای دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق باید طرح و پلن کاری و استارتاپی نوین و جدید ارائه دهید که تا به حال نمونه‌ای از آن در کانادا اجرا نشده باشد و بتوانید ثابت کنید که این کار پول ساز است و حتی می‌توانید برای آن سرمایه گذار جذب کنید و حتی اگر ایده شما خیلی قوی باشد برایش وام نیز دریافت کنید.

یکی از مزیت‌های این شیوه این است که از همان ابتدا، اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد و کل خانواده شما شامل این طرح خواهند شد.

5. خوداشتغالی کانادا

هنرمندان و ورزشکاران می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی اقدام کنند. برای اینکه بتوانند این نوع ویزا را بگیرند باید در رشته‌ای که فعالیت می‌کنند، مقام و رتبه‌های جهانی کسب کرده باشند. پس از مدتی نیز با به دست آوردن شرایطی خاص می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. در این روش نیز بسته به شرایط متقاضی به او امتیاز تعلق می‌گیرد و برای اینکه شرایط این نوع ویزا را داشته باشد، باید امتیاز او حداقل 35 شود.

6. اقامت دائم کشور کانادا از طریق ازدواج

کانادا نیز مانند خیلی از کشورهای دیگر به کسانی که با یک شهروند کانادایی ازدواج کنند، اقامت دائم کانادا را اهدا می‌کند. البته توجه داشته باشید که این روش دریافت اقامت کانادا پیچیده است و مدارک زیادی باید ارائه شوند و توصیه می‌شود که حتماً از متخصصین مهاجرتی کانادا برای اقدام از این روش کمک بگیرید.

نکته مهم دیگری که برای این روش دریافت اقامت دائم کانادا باید مدنظر قرار دهید این است که اگر برای اداره مهاجرت و دولت کانادا ثابت شود که به صورت غیرواقعی ازدواج صورت گرفته است، به عنوان تخطی از قانون و جرم محسوب می‌گردد و ممکن است به شیوه‌های گوناگون مانند جریمه نقدی و یا حتی ممنوعیت ورود به کانادا، مجازات شوید.

 

قیمت ویزای دائم کانادا

هزینه‌های گرفتن PR کانادا تا حدودی بسته به روشی دارد که از آن اقدام می‌کنید ولی به صورت کلی در جدول زیر هزینه‌هایی که برای گرفت اقامت کانادا و برای روند دریافت آن باید هزینه کنید، آورده شده است. توجه داشته باشید که هزینه‌های آزمون‌ها زبان و آزمایش‌های پزشکی و درمانی لحاظ نشده‌اند.

 

گرفتن PR کانادا

PR مخفف عبارت Permanent residence است و به معنای اقامت دائم کاناداست. پس این عبارت همان اقامت دائم کاناداست که در مورد شرایط و نحوه گرفتن آن در این مقاله مفصل بحث شد. توجه داشته باشید که بعد از اینکه اقامت دائم کانادا را دریافت کردید، برای شما کارت PR صادر خواهد شد و تمامی حقوقی که یک شهروند کانادایی دارد، برخوردار می‌شوید. بعد از گذشت مدت زمان معینی اگر شرایط مشخص شده را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت شهروندی کانادا اقدام کنید که برای این کار داشتن اقامت دائم کانادا الزامی است.

جمع‌بندی

یکی از اهدافی که مهاجرین به کشور کانادا دنبال می‌کنند، دریافت اقامت دائم کاناداست. کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند از حقوقی مشابه شهروندان کانادا برخوردار هستند و می‌توانند در کشور کانادا ساکن شوند، در آن کار یا تحصیل کنند و محدودیتی در خروج و ورود آن ها به خاک کانادا وجود ندارد.

متقاضیان از روش‌های مختلفی می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند که به صورت مفصل در این مقاله هر کدام از آن ها بررسی شدند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بهتر خواهد بود برای انتخاب روش مناسب و همچنین اقدام به آن از مشاورین متخصص تایسیزکمک بگیرید تا بتوانید در کمترین زمان و با موفقیت اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

سوالات متداول

در ادامه به مهمترین رایج‌ترین سوالات شما پاسخ می‌دهیم:

بهترین روش دریافت ویزای دائم کانادا کدام است؟

این موضوع تا حدود زیادی به شرایط شما بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. روش‌های مختلفی در این مقاله مطرح شده است که می‌توانید متناسب‌ترینشان را انتخاب کنید. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید حتما از مشاورین تخصصی کمک بگیرید.

کدام روش دریافت اقامت دائم کانادا کم هزینه تر خواهد بود؟

دریافت اقامت دائم کانادا از طریق کار مانند اکسپرس اینتری و یا جاب آفر به نسبت سایر روش‌هایی که معرفی شدند، هزینه کمتری نیاز دارد. روش‌های کارآفرینی و سرمایه گذاری در کانادا به عنوان گران‌ترین روش‌های اقامت دائم کانادا محسوب می‌شوند.

 

    به مشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید!