شهروندی

اخذ شهروندی کانادا – پاسپورت کانادایی

کانادائی ها مفتخرند که از یکی از ارزشمندترین حقوق شهروندی در جهان برخوردار هستند. شما به عنوان یک شهروند کانادا، می توانید:

 – برای انتخاب یک پست سیاسی رأی بدهید و کاندید شوید.
 – برای پاسپورت کانادا درخواست کنید.
 – آزادانه وارد کانادا شده و از آن خارج شوید.
 – از حقوق کامل اقتصادی و از جمله حق داشتن هر نوع ملکی برخوردار شوید.
 – واجد شرایط دریافت بعضی از مزایای بازنشستگی شوید.

همراه حقوق ذکر شده برای شهروندان کانادا، نوبت به مسئولیت ها هم می رسد. برای بسیاری از کانادایی ها، شهروند خوب بودن به معنی سهیم شدن در جامعه می باشد. مشارکت شما در جامعه،صرف نظر از علاقه شما، توسط دیگران نیز جبران شده و مورد سپاس و قدردانی قرار می گیرد. توسط آنهایی که مانند شما افتخار می کنند که کانادا را بعنوان خانه خود انتخاب نموده اند

درخواست شهروندی کانادا

هر ساله حدود 170.000 نفر، شهروند جدید کانادا می شوند.

اگر می خواهید برای شهروندی کانادا اقدام کنید، لازم است تا مراحل زیر را به انجام برسانید:
 – کامل بودن شرایط خود را برای شهروند شدن کانادا بررسی کنید
 – برای شهروندی کانادا، درخواست بدهید
 – اگر سن شما بین 14 سال و 64 سال است، آزمون شهروندی را انجام دهید
 – اگر 14 ساله یا بیشتر هستید، در مراسم شهروندی شرکت کنید

نکته:

 * والدین یا سرپرست های قانونی کودکان زیر 18 سال می توانند از طرف فرزندان خود تقاضای حق شهروندی کنند.حداقل یکی از والدین یا سرپرست قانونی کودک بایستی پیش از این شهروند کانادا بوده و یا همزمان باید شهروند شدن خود را تقاضا کند.
 * برای شهروند شدن، کودکان خردسال نیز باید وضعیت اقامت دائم را داشته باشند اما در مورد آنها لازم نیست که به مدت سه سال قبل از درخواست، در کانادا زندگی کرده باشند.
 * کودکان خردسال و افراد 65 ساله و بالاتر مجبور نیستند که آزمون شهروندی را به انجام برسانند.
 * ازدواج با یک فردی سیتی زن کانادا ، باعث سیتی زن شدن نمی شود. ابتدا باید فرد سیتی زن برای همسرش طی پرونده اسپانسر شیپ تقاضای پی آر کند، سپس اگر درکانادا به مدت سه سال حضور  داشت سیتی زن می شود.
 * اگر با یک فرد سیتی زن که خارج از کانادا است ازدواج کنید، به تعداد روزهایی که با فرد سیتی زن هستید (داخل یا خارج از کانادا)، برای پی آر شما محاسبه می شود و شما پی آر خود را حفظ می کنید
* برای محاسبه مدت حضور شما در کانادا، طبق قانون شما باید به مدت 3سال کامل طی 5 سال گذشته قبل از ارسال درخواست شهروندی تان در کانادا حضور داشته باشید.

تغییراتی که بلافاصله پس از موافقت سلطنتی با این لایحه در 19 ماه ژوئن 2017 اتفاق افتاد و از این تاریخ اجرایی می شوند:

 

 

 

تغییراتی که از پاییز 2017 اجرایی شد:

 

 

 

تغییراتی که ازاوایل سال 2018 اجرایی شده:

 

 

 

شرایط لازم برای شهروندی

واجد شرایط بودن از طریق عوامل زیر تعیین می شود:

سن – برای دادن درخواست شهروندی، سن شما باید 18 سال یا بیشتر باشد
وضعیت اقامت دائم – باید مقیم دائمی بوده و وضعیت شما نباید غیرقطعی باشد
مدت زمان زندگی در کانادا – بزرگسالان بایستی در پنج سال گذشته قبل از درخواست، به مدت حداقل سه سال (1095 روز) در کانادا زندگی کرده باشند
توانایی در زبان – شما باید از زبان انگلیسی یا فرانسه بخوبی مطلع باشید
سابقه جنایی – نباید در شرایطی باشید که (آنطور که در قانون شهروندی مشخص شده است) در تعارض با قوانین کانادا باشید.
آگاهی از کشور کانادا – شما باید حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را درک کرده و از تاریخ کانادا، ارزش ها، عرف و نمادهای کشور کانادا آگاه باشید

تکمیل و ارسال تقاضانامه

برای شهروند شدن کانادا، باید موارد زیر را انجام دهید:
 – گرفتن مجموعه اطلاعات تقاضانامه
 – مطالعه راهنمای دستورالعمل ها
 – تکمیل فرم تقاضا و ضمیمه کردن مدارک ضروری
 – ارائه سوء پیشینه از هر کشوری در طی 4سال قبل که بیش از 183 روز منقطع یا ممتد در آن ساکن بوده اید.
 – پرداخت هزینه و دریافت رسید لازم
 – پست کردن فرم درخواست و مدارک
می توانید از خدمات سازمان مهاجرتی اورانوس در این زمینه برخوردار شوید. پر نمودن فرم ها و تکمیل مدارک مورد نیاز (کامل و جامع)، بررسی پرونده شما و دریافت تاییدیه تقاضانامه شما، بررسی وضعیت پرونده تان و … به عهده ما خواهد بود.

آزمون شهروندی

برای تعیین دانش خود در مورد کشور کانادا، شما باید آزمون شهروندی را بگذرانید. برای آمادگی بیشتر ، می توانید جزوه آموزشی با عنوان: “کشف کانادا – حقوق و مسئولیت های شهروندی” که توسط مرکز CIC تهیه شده است را مطالعه کنید. این جزوه برای مطالعه بصورت آنلاین، در فرمت های قابل چاپ و همچنین در فرمت های صوتی در دسترس است. همچنین شما می توانید یک نسخه چاپ شده را نیز سفارش دهید تا برایتان ارسال شود. معمولا CIC ، یک نسخه از این جزوه را به همراه تاییدیه دریافت تقاضا، برایتان پست می کند. شما می توانید با استفاده از وب سایت های تعاملی موجود که دارای سوالات آزمون شهروندی می باشند، دانش خود را بیازمائید. یک نسخه فارسی نیز در حین قرارداد می توانید از سازمان مهاجرتی اورانوس دریافت نمایید.
توانایی زبان شما در طی فرایند آزمون تعیین می شود. بر اساس نتایج آزمون شهروندی و ارتباطات شما با کارکنان CIC، کافی بودن توانایی شما در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسه مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وقتی زمان آزمون فرا برسد، محل و زمان آزمون به شما اعلام می شود.
کارکنان CIC بر اساس تعدادی از عوامل مختلف تصمیم می گیرند که آزمون شما کتبی باشد یا شفاهی. مثلا، اگر در خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی یا فرانسه مشکل داشته باشید، آزمون شما شفاهی خواهد بود.
آزمونهای شفاهی از طریق مصاحبه با قاضی شهروندی انجام می شود.
وقتی برای شرکت در آزمون شهروندی مراجعه می کنید، مدارک زیر را همراه داشته باشید:
 – اصل مدارکی که با تقاضانامه خود فرستاده اید (مدارک شناسایی شخصی، اسناد مهاجرت، و غیره).
 – هر گونه گذرنامه یا مدرک مسافرتی مربوط به چهار سال قبل از تقاضانامه
اگر در آزمون کتبی قبول نشوید به شما اعلام می شود که برای مصاحبه به قاضی شهروندی مراجعه کنید. در آن مصاحبه، قاضی شهروندی به صورت شفاهی سوالات آزمون را از شما سوال می کند و به شما فرصت دیگری را می دهد تا نشان دهید که پاسخگوی همه نیازهای شهروندی (از جمله دانش و زبان) هستید.

در لینک زیر می توانید نمونه سوالات مربوط به آزمون شهروندی کانادا را بخوانید:

تبدیل شدن به یک شهروند

اگر در این آزمون قبول شوید و مشخص شود که همه پیش نیازهای لازم را برای شهروندی دارید، از شما برای شرکت در مراسم شهروندی دعوت بعمل خواهد آمد.
در مراسم شهروندی، شما به خانواده کانادا پذیرفته شده و حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را می پذیرید. قاضی شهروندی معمولا ریاست این مراسم را برعهده داشته و مراسم سوگند را اجرا می کند.
به محض اینکه در مراسم شرکت کرده و سوگند شهروندی را ادا نمودید، شهروند کانادایی محسوب خواهید شد و می توانید گواهی شهروندی خود را دریافت کنید. این برگه گواهی برای اثبات این است که شما یک شهروند کانادایی هستید . همچنین برگه یادبود مراسم را نیز دریافت خواهید کرد که تاریخ کانادایی شدن شما را نشان می دهد. این مدارک را در جای امن و مطمئنی نگهداری کنید.

نکته:

 * بزرگسالان و کودکان بالاتر از 14 سال باید در جشن شهروندی و مراسم ادای سوگند شرکت کنند.
 * گواهی شهروندی کودکان زیر 14 سال به والدین آنها تحویل داده می شود و شرکت این کودکان در مراسم الزامی نیست، البته حضور آنها در این مراسم مورد استقبال قرار می گیرد. خیلی از افراد، دوستان و بستگان خود را برای شاهد بودن این لحظه مهم زندگی خود دعوت می کنند.
 * همچنین معمول است که نمایندگانی از گروه های جامعه و مقامات محلی نیز به این مراسم دعوت شده و در آن شرکت می کنند

    به مشاوره نیاز دارید؟ تماس بگیرید!